Okolice Chłapowa
Chłapowo
Jednym z najpiękniejszych miejsc na wybrzeżu Bałtyku jest Chłapowo, gdzie można podziwiać malowniczą plażę z wysokim klifem oraz urokliwe zejścia do morza. Chłapowo to urokliwa wieś nad morzem, gdzie można odpoczywać w cieniu starych domów rybackich, podziwiać piękno plaży z kolorowymi łodziami i zjeść świeże ryby zakupione bezpośrednio od rybaków na przystani nr 18.
Plaża w Chłapowie jest pokryta białym, drobnym piaskiem, który nie rani stóp. Latem można tu korzystać z atrakcji takich jak skutery wodne czy piłka plażowa albo po prostu odpoczywać na strzeżonym kąpielisku. Wieczorem warto wybrać się na spacer i podziwiać zachody słońca nad morzem, które malują niebo na różne kolory. Nieopodal wsi leży malownicza Dolina Chłapowska, która zaprasza do spacerów pośród zieleni i kwiatów. To idealne miejsce dla osób szukających spokoju i kontaktu z naturą.
Atkracje turystyczne w okolicy chłapowa
- Największą atrakcją naturalną Chłapowa jest Wąwóz Chłapowski zwany przez Kaszubów „Rudnikiem„. Według naukowców powstał on w wyniku erozyjnej działalności wód spływających z Wysoczyzny do Bałtyku. Brzeg wysokiego i stromego klifu nieustannie podmywany jest przez morskie fale.
- Port we Władysławowie (położony nad otwartym morzem) jest jednym z najważniejszych portów rybackich na Bałtyku pod względem ilości wyładowywanej ryby, liczby obsługiwanych kutrów rybackich i wyposażenia. Oprócz wypełniania swych podstawowych funkcji (przetwórstwo ryb, fabryka lodu i mączki rybnej, stocznia remontowa) chętnie gości turystów.
- Centralny Ośrodek Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich CETNIEWO to przede wszystkim czołowy w Polsce obiekt szkolący sportowców, w tym polską kadrę narodową. To tutaj od 50-u lat szlifują swoje umiejętności sportowcy w boksie, judo, zapasach, podnoszeniu ciężarów, szermierce i wielu innych dyscyplinach sportowych.
- Na promenadzie dla upamiętnienia wielkich polskich sportowców w 2000r powstała Aleja Gwiazd Sportu. Obecnie promenada mieści 36 mosiężnych gwiazd wmurowanych w granitowych płytach, na których wygrawerowane są nazwiska sławnych polskich sportowców
- Muzeum Motyli – Prywatne Muzeum zostało otwarte we Władysławowie w 2000 roku przez Tomasza Falkiewicz. Jego siedziba znajduje się w Domu Rybaka w wieży widokowej. W swojej kolekcji muzeum posiada zbiór ponad 3000 motyli i owadów z całego świata, gromadzonych przez dwa pokolenia w jednej rodzinie.
- Lunapark Sowiński – Niewątpliwą atrakcją Władysławowa zarówno dla dzieci, ale również dla dorosłych jest kolorowe Wesołe Miasteczko. Usytuowane jest ono w centrum, przy Domu Rybaka.
- Dom Rybaka – największy budynek we Władysławowie, wybudowany w połowie lat 50-tych, jako hotel dla rybaków. Znajduje się końcu ulicy Generała Hallera (obok wesołego miasteczka) i obecnie jest siedzibą Urzędu Miasta.
- Groty Mechowskie oddalone 20 km od obiektu Groty Mechowskie – jaskinia we wsi Mechowo w obrębie Wysoczyzny Żarnowieckiej, wytworzona w osadach fluwioglacjalnych zlodowacenia bałtyckiego. Duża osobliwość geologiczna w skali Niżu Środkowoeuropejskiego, chroniona od 1955 roku jako pomnik przyrody nieożywionej
- Latarnia Morska Rozewie oddalona o 4 km od obiektu – latarnia morska na polskim wybrzeżu Bałtyku, położona na przylądku Rozewie, w gminie Władysławowo, pomiędzy miejscowościami Jastrzębia Góra i Chłapowo. Latarnia znajduje się pomiędzy Latarnią Morską Stilo a Latarnią Morską Jastarnia
- Barwne paralotnie szybujące w powietrzu nad chłapowskim klifem i plażą to w sezonie niemal codzienny widok. Wysoki klif w Chłapowie stwarza bardzo dobre warunki do startu, wiatry idealnie niosą, a plaża jest wygodnym i obszernym lądowiskiem dla paralotniarza. Dlatego coraz więcej zwolenników tego sportu przyjeżdża co roku właśnie do Chłapowa. Jak twierdzą znawcy przedmiotu – mogą tu latać również mniej zaawansowani. Szeroki obszar noszenia ułatwiający wymijanie, pozwalający na uzyskanie przewyższenia do 200 m. Dla niewprawnych dużo miejsca na plaży do lądowania.
- Nadmorska część Chłapowa podlega Nadmorskiemu Parkowi Krajobrazowemu o łącznej powierzchni 18 804 hektarów. Teren ten pozostaje poza ingerencją człowieka – stanowi on naturalne środowisko na dzikich zwierząt.
Występują tu, podlegające ochronie:
- żarnowiec miotlasty
- rokitnik zwyczajny
- dzwonek okrągłolistny
- jałowiec
- bażyna czarna
- bluszcz pospolity
- paprotka zwyczajna
Ocean Park we Władysławowie to spotkanie z wielorybami, rekinami, żółwiami olbrzymimi, delfinami, orkami, oraz czterdziestką innych zwierząt morskich i oceanicznych. Ekspozycja została przygotowana przy zachowaniu szczegółów budowy i naturalnych rozmiarów wszystkich zgromadzonych okazów. Zwiedzanie Ocean Parku pozwoli na przyswojenie ciekawych informacji o żyjących w głębinach naszych oceanów rybach i ssakach w sposób lekki i przyjemny. Uzupełnieniem spaceru jest szeroki wachlarz atrakcji, z których może skorzystać każda osoba niezależnie od wieku.
Plenerowy park rekreacyjny z kilkoma trasami linowymi i wspinaczkowymi w leśnej scenerii. ul. Żeromskiego 37 84-120 Chłapowo
Wypożyczalnia rowerów przy ul. Władysławowska dz. 400, 84-120 Chłapowo (500 m od obiektu)
Atrakcyjne miejsca w okolicy chłapowa
Jastrzębia Góra – oddalona od obiektu o 5,5 km – dzięki malowniczemu położeniu na wysokim klifowym brzegu (67m n.p.m.) i rozległej bazie noclegowo-gastronomicznej przyciąga latem rzesze turystów. Nazwa pochodzi od najwyższego wzniesienia na Kępie Swarzewskiej i krążących nad nią drapieżnych ptaków. W 2000 roku w wyników pomiarów geodezyjnych określono miejsce najdalej wysunięte na północ Polski i nazwano je „Gwiazdą Północy” – wyznacznikiem tego punktu jest pamiątkowy obelisk. Z ciekawostek przyrodniczych warto zobaczyć wąwóz Lisi Jar, który kiedyś miał około 10km długości, jednak Bałtyk pochłonął znaczna jego część. Do Jastrzębiej Góry warto przyjechać po tzw. „sezonowym szczycie”, aby rozkoszować się ciszą i powietrzem przesyconym jodem.
Chałupy – oddalone od obiektu 10 km – to stara wioska rybacka z długą, piaszczystą plażą, gdzie szkółki dla miłośników surfingu i kitesurfingu przyciągają tłumy młodych ludzi. W barach o relaksującej atmosferze można raczyć się piwem i koktajlami, a zaraz po wyjściu z wody można odwiedzić proste smażalnie ryb, pizzerie i lokale serwujące lokalne przysmaki.
Hel – 37 km od obiektu – to popularny kurort nadbałtycki położony na samej północy Polski, w województwie pomorskim, na malowniczej i zadziwiającej Mierzei Helskiej, w pobliżu słynnej Juraty. Usytuowanie Helu na cyplu Półwyspu Helskiego jest naprawdę wyjątkowe, wody Bałtyku otaczają go z trzech stron, dając tym samym niesamowite wrażenie. Niewątpliwą atrakcją jest Fokarium, Muzeum Rybołówstwa, Latarnia Morska czy Muzeum Obrony Wybrzeża z fortyfikacjami.